Wkładki do butów – kiedy je stosować

Czy można chodzić w butach bez wkładek? Choć nie ma co do tego przeciwwskazań, to nie da się ukryć, że to właśnie ten element konstrukcji butów efektywnie zwiększa odczucie wygody. Sprawdźmy więc dlaczego właściwie warto nosić buty z wkładkami, a także kiedy należy je stosować.

Wkładki do butów – dlaczego warto je nosić?

Mimo, że wybierając sneakersy, trampki, szpilki czy półbuty nie zwracamy raczej szczególnej uwagi na ten element butów, to fakt, że w niemal każdym rodzaju zakupionego obuwia można znaleźć wkładki nie jest bynajmniej przypadkowy. To właśnie ten niepozorny element jest bowiem odpowiedzialny za uczucie komfortu podczas użytkowania obuwia, nawet tego najbardziej intensywnego trwającego niemal cały dzień.

Wkładki do butów skutecznie izolują stopy od poszczególnych elementów konstrukcyjnych obuwia, które mogłyby je uwierać i/lub tworzyć bolesne podrażnienia, otarcia czy też utrudniające chodzenie bąble, modzele oraz nagniotki. Dodatkowo (jeżeli są one właściwe dobrane) wkładki przyczyniają się do zniwelowania bólu kolan, bioder, stóp, a także kręgosłupa, a wszystko to właśnie dzięki prawidłowemu rozłożeniu ciężaru ciała oraz amortyzacji wstrząsów powstających na skutek zderzenia się stóp z podłożem. Zaletą wkładek do butów, o której również warto wspomnieć jest to, że poszczególne modele listę wyżej wymienionych właściwości mogą uzupełnić także o zwiększenie oddychalności wewnątrz butów. Dzięki temu świeże i w pełni higieniczne warunki towarzyszą nam zawsze, gdy tylko mamy na nogach ulubione buty.

Najpopularniejsze rodzaje wkładek do butów: kiedy je stosować?

Wkładki ortopedyczne

To jak sama nazwa wskazuje wkładki, które umożliwiają skuteczne skorygowanie nieprawidłowej pozycji stóp przekładającej się na pogorszenie komfortu codziennego chodzenia oraz wystąpienia problemów zdrowotnych. Wkładki ortopedyczne wbrew pozorom nie są jednak dedykowane tylko dla osób zmagających się z płaskostopiem, pronacją, koślawością stóp, haluksami czy też asymetrią, a więc wystąpieniem różnic w długości kończyn. Tego rodzaju wkładki obuwnicze mogą być bowiem stosowane zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie.

Wybierając wkładki ortopedyczne należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, ponieważ zakup pierwszego lepszego modelu jaki wpadnie nam w ręce może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oprócz tak oczywistej kwestii jak prawidłowo dobrany rozmiar, warto mieć na względzie też fakt, że wkładki ortopedyczne występują w kilku postaciach (półwkładek, wkładek o długości ¾ bądź wkładek pełnych), co znacznie ułatwia dobór prawidłowego rozwiązania, zwłaszcza jeżeli zakupy poprzedzone są wizytą u ortopedy, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

Żelowe wkładki do butów

Polecane są wszystkim osobom, które chciałyby odciążyć stopy oraz układ mięśniowo-szkieletowy, ponieważ to właśnie żelowe wkładki do butów amortyzują nadmierny nacisk występujący w okolicy przedstopia oraz pięty. Wkładki żelowe świetnie sprawdzają się także w przypadku płaskostopia i metatarsalgii, a ponadto wykazują działanie zmniejszające uczucie bólu u osób mających haluksy, ostrogi piętowe czy palce szponiaste.

Podobnie jak wkładki ortopedyczne również wkładki żelowe występują w kilku odmianach i tak oto możemy wymienić tutaj: wkładki całościowe, częściowe, podpiętki (będące znakomitym wyborem dla kobiet szukających wkładek do szpilek czy wkładek do butów na obcasie), a także kliniki oraz osłonki na palce.

Podgrzewane wkładki do butów

Na pierwszy rzut oka wyglądają dość zwyczajnie, ale dzięki swojej specyficznej budowie to właśnie podgrzewane wkładki do butów zasługują na miano najbardziej innowacyjnych. Na ich konstrukcje składa się bowiem sieć włókien węglowych, które to właśnie są odpowiedzialne za równomierne rozprowadzanie ciepła po całej podeszwie. Ten wyjątkowy rodzaj wkładek zwiększa więc temperaturę stóp i poprawia krążenie, a co za tym idzie zapewnia znacznie większy komfort np. podczas dłuższych pieszych wędrówek w sezonie zimowym.

Jak często należy wymieniać wkładki do butów?

Jedna para na zawsze? Zapomnij! Regularnie używając obuwia również wkładki do butów ulegają zniszczeniu, a co za tym idzie tracą swoje cenne właściwości. Jeżeli chcemy, aby komfort i wsparcie towarzyszyły nam za każdym razem, gdy tylko zakładamy szpilki, sandały, sneakery, trampki, trekkingi czy innego rodzaju buty na stopy, to powinniśmy zadbać o wymianę wkładek co ok. 3-4 tygodnie.

Stosując taką praktykę nie tylko zapewnimy sobie skuteczną ochronę przed bakteriami znakomicie rozwijającymi się w wilgotnych warunkach, ale też zadbamy o zdrowie naszych stóp. Z pewnością zgodzisz się z nami, że wizja grzybicy, haluksów czy innego rodzaju kłopotów zdrowotnych nie brzmi zbyt optymistycznie, warto więc nie tylko nosić, ale też regularnie wymieniać wkładki do obuwia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.