Jak wyczyścić buty w środku?

Sposobów na czyszczenie butów z zewnątrz jest mnóstwo, jednak co zrobić wtedy, gdy to właśnie wnętrze ulubionej pary nie zachwyca swoim estetycznym wyglądem już tak, jak kiedyś? Czy domowe sposoby również zdają w tym przypadku egzamin, a może konieczne są bardziej inwazyjne metody? W dzisiejszym artykule podpowiadamy Ci jak wyczyścić buty w środku.

Jak wyczyścić buty w środku? Niezawodne sposoby na świeże i czyste obuwie

Kontrolowane pranie

Obecność tego sposobu na naszej liście dla wielu może być dość zaskakująca, jednak pragniemy uspokoić wszystkich zaniepokojonych: bynajmniej nie mamy tutaj na myśli wkładania do pralki całych butów. Takie działanie, jak miejmy nadzieje powszechnie wiadomo, może mieć opłakane skutki nie tylko dla obuwia wykonanego z delikatnej skóry zamszowej czy nubuku, ale również trampków czy skórzanych sneakersów, dlatego nie zachęcamy do tej praktyki.

Bliskie spotkanie z pralką doskonale za to zniosą… materiałowe wkładki do butów, które nierzadko doszczętnie psują wrażenia estetyczne i sprawiają wrażenie jakobyśmy nie przykładali wagi do pielęgnacji użytkowanego obuwia. Wystarczy, że wyjmiesz brudne wkładki ze środka, włożysz je do pralki, wybierzesz delikatny program i gotowe.

Niezawodne detergenty

Jeżeli pomimo szczerych chęci okaże się, że pranie wkładek nie przyniosło oczekiwanych efektów, to bynajmniej wcale nie trzeba żegnać się z ulubionymi butami. Z niedającymi za wygraną plamami, osadami oraz innego rodzaju zabrudzeniami znakomicie poradzą sobie specjalistyczne środki do pielęgnacji obuwia, które odznaczają się wysoką skutecznością działania. Zanim jednak przejdziesz do kontrofensywy upewnij się, że nie są one zbyt mocne, jak dla Twoich butów – wykonaj test ich działania na mniej widocznej części obuwia. Dzięki temu unikniesz ewentualnego nieprzyjemnego rozwoju wydarzeń

Jak wyczyścić skórzane buty w środku?

Zupełnie inną bajką są buty, które zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz wykonane są ze skóry. W takim przypadku kontakt ze zbyt dużą ilością wody może bardzo źle się skończyć, dlatego zalecaną praktyką jest zachowanie umiaru. Zamiast ociekającej wodą ściereczki i mydła lub delikatnego środka czyszczącego znacznie lepszym wyborem będzie nawilżana chusteczka czy też lekko zwilżona ściereczka.

Wspomniane rozwiązania powinny bez problemu poradzić sobie z mniej dokuczliwymi zabrudzeniami.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z wnętrza butów?

Zabrudzenia w środku obuwia to nie jedyny problem z jakimi często nieraz trzeba się zmierzyć. W zdecydowanej większości przypadków istną bolączką jest także… nieprzyjemny zapach wydobywający się z ich wnętrza.

Skąd właściwie bierze się ta drażniąca woń? Wszystkiemu winne są namnażające się grzyby oraz bakterie, które w wilgotnych warunkach czują się „jak ryba w wodzie”, dlatego też normą jest występowanie brzydkiego zapachu w butach wykonanych z materiałów niezapewniających dostatecznej oddychalności. Tego rodzaju tkaniny w połączeniu z potem będącym normalną reakcją organizmu na podwyższenie temperatury ciała są wprost gwarancją tego typu atrakcji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z nawet najbardziej dokuczliwą wonią można sobie poradzić. Jak? Chociażby za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów!

Aby usunąć brzydkich zapach z butów możesz np.:

  • napełnić skarpetkę czystym żwirkiem dla kotów i włożyć ją na noc do wnętrza butów, po kilku godzinach nie będzie śladu po odorze, gdyż zostanie on całkowicie pochłonięty;
  • wsypać do środka butów sodę oczyszczoną i zostawić ją tam na całą noc;
  • włożyć buty do szczelnego, plastikowego woreczka i zamrozić – pobyt w zamrażarce zabije bakterie odpowiedzialne za powstawanie brzydkiej woni;
  • zapewnić swoim butom cytrusowe orzeźwienie i włożyć do środka skórki od cytryny, grejpfruta lub pomarańczy;
  • skorzystać z wielozadaniowości herbaty i kilka torebek ułożyć we wnętrzu butów, gdzie obecna w składzie herbaty tanina pomoże skutecznie zabić bakterie uprzykrzające korzystanie z butów;

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.