Buty narciarskie – informacje dla początkujących

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sprzęt narciarski wyglądał kompletnie inaczej i na próżno było wówczas szukać zaawansowanych technologicznie rozwiązań jakie obecnie proponują nam najbardziej popularne oraz mniej znane marki. Dziś jednak nie ma już miejsca na prowizoryczne i nieco ryzykowne praktyki będące efektem połączenia pomysłowości narciarzy oraz dostępnych produktów, zamiast tego w sklepach znaleźć można wysokiej jakości sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Mowa tutaj chociażby właśnie o… nowoczesnych butach narciarskich.

Dlaczego ich dobór jest tak ważny, czym różnią się poszczególne modele butów narciarskich dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz online i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni model? Wszystkie osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją (zapewne) wieloletnią przygodę z jazdą na nartach oraz tych, którzy po prostu chcieliby poszerzyć swoje wiadomości zachęcamy do lektury naszego dzisiejszego wpisu, w którym zdradzamy odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania.

Wybieramy buty narciarskie – 5 najważniejszych kwestii

Choć podobnie, jak w przypadku każdego innego rodzaju obuwia wygląd z pewnością ma tutaj ogromne znaczenie (w końcu kot chciałby jeździć w brzydkich butach narciarskich męskich czy damskich), to przeglądając oferty cenionych producentów bynajmniej nie należy skupiać się tylko i wyłącznie na tym aspekcie. Buty narciarskie powinny nie tylko wyglądać, ale też być funkcjonalne, wytrzymałe i wygodne (choć w tym akurat przypadku osiągnięcie maksymalnego komfortu niczym w ulubionych sneakersach może być dość trudne).

Rozmiar butów

Od czego więc zacząć poszukiwania butów narciarskich damskich, męskich lub dziecięcych? Jeszcze przed wyruszeniem na maraton po sklepach należy… dokładnie zmierzyć rozmiar stopy. Oczywiście usługa ta dostępna jest także w większości sklepów sportowych specjalizujących się w sprzedaży sprzętu narciarskiego, ale kolejki tuż przed sezonem mogą osiągać imponujące wartości, więc lepiej jest dokonać pomiarów samodzielnie w domowym zaciszu. Wystarczy postawić płasko stopę na położnej na ziemi kartce, dokładnie obrysować jej kształt, a następnie zmierzyć odległość pomiędzy dwoma najbardziej wysuniętymi punktami na kartce (najdłuższym palcem oraz końcem pięty), a otrzymaną wartość zapisać na kartce, aby jej nie zapomnieć. Czynność tą warto powtórzyć także na drugiej stopie, a po skonfrontowaniu, która wartość jest większa (jeżeli stopy są np. nierówne) dodać ok. 0,5 cm, dzięki któremu użytkowanie butów narciarskich będzie znacznie przyjemniejsze, zwłaszcza gdy po całym dniu wysiłku stopy zaczną Ci puchnąć.

Szerokość butów narciarskich

Kwestii, której również warto jest się przyjrzeć podczas poszukiwań jest szerokość butów narciarskich. Jej wartość powinna być uzależniona od tęgości stóp, a także preferowanego stylu jazdy. Osoby, które jeżdżą dynamicznie i mają szczuplejsze stopy mogą bez obaw sięgnąć np. po buty narciarskie damskie o szerokości 100 mm, które są znacznie węższe niż pozostałe. Do rekreacyjnej jazdy za to najlepiej sprawdzają się buty narciarskie o szerokości ok. 102-103 mm.

Flex w butach narciarskich

Wybierając obuwie do jazdy na nartach koniecznie zwróć także uwagę na flex w butach narciarskich, a więc najprościej mówiąc sztywność butów, którą należy dobrać w oparciu o wagę narciarza oraz posiadane przez niego umiejętności. Osobom początkującym szczególnie polecane są buty z flexem

mieszącym się w przedziale 40-70, z kolei bardziej zaawansowani narciarze będą zadowoleni z butów z flexem 70-100, a ci najbardziej doświadczeni, którzy jeżdżą niemalże wyczynowo będą zachwyceni bytami narciarskimi o sztywności 100 lub tymi o nawet znacznie większej wartości.

Dopasowanie do anatomii

Rzecz niby oczywista, ale wciąż ignorowana przez wielu miłośników tego bijącego rekordy popularności sportu zimowego. O czym mowa? Oczywiście o podziale na buty narciarskie damskie oraz buty narciarskie męskie, który bynajmniej nie ma na celu bezsensownego powiększenia oferty sportowych producentów o kolejne projekty, a zwiększenie komfortu wszystkich narciarzy oraz narciarek. Jak bowiem powszechnie wiadomo pomiędzy kobietami oraz mężczyznami występują liczne różnice w budowie ciała i to właśnie z tego też względu również buty narciarskie dzielą się na damskie i męskie.

Modele dedykowane przedstawicielkom płci pięknej są niższe niżeli te dla mężczyzn, a ponadto ich cholewki rozszerzają się ku górze, co jest związane z faktem, że kobiece łydki położone są niżej niż męskie. W projektach damskich stosuje się także grubsze wkładki do butów narciarskich, które zapewniają jeszcze lepszą izolację cieplną, a to doskonała wiadomość dla większości pań podatnych na problemy z krążeniem krwi będących wrażliwymi na zimno.

Styl jazdy

Wraz ze zdobywaniem kolejnych umiejętności i odkrywaniem piękna tego zimowego sportu być może odnajdziesz i zmienisz swój ulubiony styl jazdy. Gdy ten moment już nadejdzie, wówczas może się okazać, że zakupione na samym początku buty narciarskie nie odpowiadają już Twoim wymaganiom i nie są w stanie zapewnić Ci pożądanego wsparcia czy też stabilizacji. Innymi prawami rządzi się bowiem skitouring, freestyle, telemark oraz freetouring.

Niezależnie od tego na jaki styl jazdy się zdecydujesz, pamiętaj o jednym – korzystanie z nieprawidłowo dobranych butów narciarskich jest najprostszym przepisem na bolesne kontuzje i wypadki, które mogą zagrażać życiu Twojemu oraz innych narciarzy i snowboardzistów znajdujących się na stoku. Dlatego też w trosce nie tylko o swoje bezpieczeństwo poważnie podejdź do całej misji znalezienia i zakupu dobrych butów narciarskich.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.