Buty snowboardowe – informacje dla początkujących

Pod względem wygody buty narciarskie nie dorastają im do pięt, jednak nie oznacza to, że szukając butów snowboardowych można zdecydować się na zakup pierwszego lepszego modelu jaki tylko wpadnie nam w ręce. Również w przypadku sprzętu niezbędnego do jazdy dla snowboardzistów warto zrobić solidny research, aby mieć pewność, że upatrzony model butów na snowboard faktycznie będzie dobrze się sprawdzać.

O jakich kwestiach powinny szczególnie pamiętać osoby początkujące, które po pierwszym sezonie na desce zadecydowały, że chcą kontynuować swoją przygodę z tym sportem zimowym i przymierzają się do zakupu butów snowboardowych damskich bądź butów snowboardowych męskich? Wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Źle dobrane buty snowboardowe – czy to przepis na katastrofę?

Choć „katastrofa” to może zbyt duże słowo, to nie da się ukryć, że nie przykładając szczególnej wagi do doboru odpowiednich butów na snowboard każdy początkujący amator szusowania na desce po stoku skazuje się na zwiększone ryzyko bolesnych upadków i kontuzji, których efekty można odczuwać wiele tygodni (a nawet wiele lat) później.

Jeśli więc taka wizja nie brzmi dla Ciebie zbyt atrakcyjnie (a wierzymy, że tak właśnie jest), to zapomnij o niewłaściwie dopasowanych butach. Cisnące, za małe buty snowboardowe będą mimowolnie zachęcać Cię do wykonywania mikroruchów stóp mających na celu poprawę krążenia i choć może się to wydawać niegroźne, to w rzeczywistości konsekwencje takiego działania mogą być dość poważne. Zamiast skupiać się na jeździe będziesz myśleć tylko i wyłącznie o tym, że jest Ci niewygodnie, a dodatkowo pogorszone uczucie równowagi sprawi, że upadki będą znacznie częstsze i zapewne coraz poważniejsze. Równie złym wyborem są za duże buty na snowboard – para pożyczona np. od znajomego posiadającego trochę większy rozmiar stopy nie tylko nie będzie w stanie odpowiednio trzymać nóg i stabilizować ich podczas jazdy, ale też podrażni skórę i sprawi, że na jej powierzchni pojawią się bolesne otarcia.

Zarówno jedna, jak i druga opcja nie brzmi zbyt optymistycznie, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmiemy także fakt, że prawdopodobnie nie będziesz jedyną osobą przebywającą danego dnia na stoku. Wybierając nieodpowiednie buty snowboardowe zagrażasz więc nie tylko swojemu bezpieczeństwu, ale także wszystkich innych osób, które zdecydowały się na aktywną formę spędzania wolnego czasu i jazdę na nartach bądź snowboardzie.

Buty na snowboard: wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepszą parę z możliwych

Jak więc wybrać odpowiednie buty do jazdy na snowboardzie, które dodatkowo uprzyjemnią szusowanie po stokach?

Już na samym początku warto podkreślić, że samodzielnie wybieranie butów snowboardowych bez pomocy chociażby posiadającego doświadczenie pracownika sklepu sportowego, który zjechał już z niejednej czarnej trasy jest… dość ambitnym zadaniem. Wszystko to z uwagi na fakt, że poszczególne modele butów różnią się od siebie nie tylko wyglądem i wzornictwem, ale również twardością, a także różnicami występującymi pomiędzy butami snowboardowymi męskimi oraz butami snowboardowymi damskimi wynikającymi chociażby z anatomicznej budowy stóp obu płci oraz jej charakterystycznych cech. Niemniej jednak przed wizytą w sklepie snowboardowym warto mieć chociaż podstawowe informacje.

Twardość

Zacznijmy więc od wcześniej wspomnianej twardości… Buty na snowboard dzielą się na twarde oraz miękkie, które przeznaczone są do różnego rodzaju desek zjazdowych. I tak oto twarde buty snowboardowe najlepiej sprawdzają się w duecie z deskami zjazdowymi oraz do border crossu, z kolei miękkie buty na snowboard są nie tylko zdecydowanie częściej wybierane (m.in. z uwagi na fakt, że występują w różnych wersjach), ale też bardziej polecane osobom początkującym. Rozpoczynając swoje poszukiwania pary idealnej skup się więc przede wszystkim właśnie na takich.

Sposób wiązania

Przyglądając się propozycjom dostępnym w sklepach z pewnością sam/sama zauważysz, że poszczególne modele różnią się od siebie także sposobem wiązania. Pośród przygotowanych projektów znaleźć można buty snowboardowe z tradycyjnymi sznurówkami, systemem BOA, szybkim systemem wiązań, jednostrefowym systemem wiązań oraz dwustrefowym systemem wiązań.

Styl jazdy

Szukając butów na snowboard zastanów się także nad tym jaki jest Twój preferowany styl jazdy, ponieważ większość producentów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów posiada w swoim asortymencie rozmaite modele dedykowane do poszczególnych stylów jazdy takich jak chociażby halfpipe, freeride, Freestyle czy techniczna jazda na stoku. Osoby początkujące, które takowego jeszcze nie posiadają bez obaw mogą sięgnąć po buty z niskim flexem, które są miękkie i znacznie bardziej elastyczne niżeli pozostałe.

Rozmiar

Niemniej istotną kwestią jest oczywiście właściwy rozmiar butów snowboardowych i w tym momencie warto uczulić wszystkich początkujących, aby wybierając się do sklepu nie zakładali grubych, narciarskich skarpet, gdyż na desce zazwyczaj jeździ się raczej w klasycznych skarpetkach jakich używa się na co dzień.

Wróćmy jednak do rozmiaru – jak wybrać ten odpowiedni? Zasada jest dość prosta – mierząc buty snowboardowe powinny one przylegać dokładnie do stóp (dopuszczalny jest ewentualnie niewielki „luz” w okolicy palców, jednak zawsze muszą one stykać się z przednią ścianą butów). Przymierzając kolejne modele zwróć także uwagę na to, aby stopy były płasko postawione na całej powierzchni, a w razie uczucia zbyt dużego ucisku na palce sięgnij po większy rozmiar.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.