Pogoda za oknem nie zachęca raczej do wychodzenia z domu, a co dopiero przeprowadzania treningu na świeżym powietrzu? Jednak podczas, gdy inni najchętniej owinęliby się ciepłym kocykiem i nie ruszali sprzed kominka, Ty bynajmniej nie masz zamiaru rezygnować z ulubionej formy aktywności fizycznej jaką jest bieganie? Taka postawa godna jest podziwu i… odpowiednio sprzętu, ponieważ jogging w zimowych warunkach wiąże się z pewnymi utrudnieniami.
Każdy początkujący oraz zaawansowany biegacz, który na swoim koncie ma już niejedną pokonaną trasę doskonale wie, że jednym z najważniejszych elementów wyposażenia dla każdego miłośnika pokonywania dłuższych i krótszych dystansów na własnych nogach są odpowiednio dopasowane buty. Jednak czy w takich warunkach można korzystać z obuwia w jakim biegamy wiosną i latem? Taka praktyka jest jednym z najprostszych sposobów na nabawienie się bolesnej w skutkach kontuzji, dlatego też dziś podpowiadamy, jak wybrać właściwe buty do biegania zimą.
Buty do biegania zimą – czym powinny się charakteryzować?
Śliska, mokra i oblodzona nawierzchnia, nieodgarnięte zaspy śniegu na ścieżce dla pieszych, mokre kamienie i korzenie na leśnych drogach – to tylko niektóre ze specyficznych, zimowych warunków z jakimi trzeba się liczyć wybierając się na trening biegowy. Do wspomnianej listy należy także dodać niską temperaturę oraz wiatr, które mogą efektywnie wpłynąć na pogorszenie komfortu termicznego podczas treningu i to właśnie tutaj pojawia się pytanie: jakie buty do biegania zimą będą w stanie sprostać wszystkim tym wyzwaniom?
Jeżeli zależy Ci na maksymalnym komforcie i bezpieczeństwie (a wierzymy, że tak właśnie jest), to zapomnij lepiej o butach z lekkiej siateczki, w których każdy krok stawiany na zimowej nawierzchni może zakończyć się upadkiem i bolesną kontuzją. W zamian wybierz raczej damskie lub męskie biegówki wyposażone w agresywny bieżnik zapewniający doskonałą przyczepność do podłoża oraz wbicie się w jego powierzchnię. Oczywiście w butach do biegania zimą nie powinno także zabraknąć odpowiedniego poziomu amortyzacji dopasowanego do wagi biegacza oraz nawierzchni na jakiej ma on zamiar trenować – dzięki takiemu połączeniu nawet najbardziej wymagająca trasa nie sprawi Ci najmniejszych problemów.
Na jaką jeszcze kwestię zwrócić uwagę wybierając buty do biegania w zimowych warunkach? Samo solidniejsze zwieńczenie nie wystarczy! Pasjonaci joggingu, którzy nie mają zamiar poddawać się nawet wówczas, gdy wokół panuje szarob-bura plucha, powinno także przyjrzeć się bliżej materiałowi z jakiego wykonane są upatrzone modele obuwia. Zimą najlepszym wyborem z możliwych będą zdecydowanie wodoodporne buty do biegania (np. takie jak buty do biegania GORE-TEX), które bez obaw poradzą sobie z nawet najbardziej niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i pomogą Ci trafić z powrotem do miejsca, z którego wyruszyłeś z kompletnie suchymi stopami. Zwiększoną odporność cholewek na przemakanie dodatkowo wspomoże ich podwyższona konstrukcja – jeżeli zdecydujesz się na wodoodporne buty do biegania z wysokimi cholewkami to upewnij się jednak czy nie krępują one swobody Twoich ruchów. W przeciwnym razie podczas biegu będziesz się męczyć, a efekt treningu nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący.
Jak czyścić buty do biegania zimą?
Wiesz już jakimi cechami odznaczają się zimowe biegówki, w które warto zainwestować. Co jednak zrobić, aby zakupiony model służył Ci jak najdłużej? Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane jakby mogło Ci się to wydawać!
Tak jak w przypadku większości rodzajów obuwia także tutaj warto zadbać o regularną pielęgnację wodoodpornych butów do biegania. Buty do biegania zimą należy dokładnie czyścić i wysuszyć po każdorazowym użytkowaniu – jedynie wówczas możesz mieć pewność, że zachowają one swój estetyczny wygląd na dłużej.
Jak skutecznie wyczyścić tego typu obuwie sportowe? W tym przypadku masz do wyboru kilka opcji! Zacznij od przetarcia powierzchni lekko zwilżoną ściereczką i usunięcia pierwszej warstwy zabrudzeń np. w postaci błota, a jeżeli pomimo usilnych starań ten sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów sięgnij po specjalnie dedykowane preparaty do czyszczenia obuwia sportowego (zwróć jednak uwagę na to, aby były one bezpieczna dla materiału GORE-TEX, gdyż w przeciwnym razie buty stracą swoje cenne właściwości) lub (jeżeli producent tego surowo nie zabrania) wrzuć je do pralki. Wybierając tą ostatnią opcję miej jednak na względzie fakt, że buty mogą się rozkleić. Jeśli więc chcesz uniknąć takiego ryzyka, to lepiej zdecyduj się na mniej inwazyjne metody czyszczenia obuwia.
Dodaj komentarz