Dziś po raz kolejny na naszym blogu chcemy wybrać się z czytelnikami w podróż wehikułem czasu. Tym razem cofniemy się do początku lat 90., czyli do premiery słynnych biegówek z portfolio oregońskiego koncernu – Nike Air Strutcture, które wyprodukowano w celu zadbania o optymalny komfort miłośników biegania.
Buty do walki z nadmierną pronacją
W Stanach Zjednoczonych w latach 70. Ubiegłego wieku bieganie zyskiwało coraz więcej zwolenników. Na przestrzeni lat miłośnicy tej dyscypliny sportowej stawali się coraz bardziej świadomi, dlatego zaczęli wymagać profesjonalnego sprzętu. Nie od dziś wiadomo, że fundamentem ekwipunku biegacza są odpowiednie buty. Producenci sportowego obuwia rozpoczęły konkurować w opracowywaniu innowacyjnych technologii, dzięki którym użytkownicy zyskiwali nie tylko wyjątkowy komfort, ale również zdobywali wiedzę na temat skutków nadmiernej pronacji. Dla nieznajomionych z tematem spieszymy z informacją, że nadmierna pronacja występują wtedy, gdy stopa jest przetaczana do środka po zetknięciu z podłożem. Chcąc ułatwić życie osobom borykającym się z rotacją wewnętrzną, Nike w 1991 roku wypuściło na rynek model Air Structure.
Sukces pierwowzoru i kolejne edycja
Buty do biegania Nike Air Structure zdobyły wielu fanów, zarówno wśród profesjonalnych sportowców, jak i biegaczy trenujących rekreacyjnie. Wśród sportowców zainteresowanych tym modelem należy wymienić przede wszystkim Galena Ruppa, który od prawie dwóch dekad użytkuje te niesztampowe biegówki. Model Air Structure przyciągnął uwagę amatorów charakterystycznym designem. Popularność oryginału z 1991 roku sprawiła, że oregońscy designerzy tworzyli dla niego kolejne wcielenia, do dnia dzisiejszego przekraczając liczbę 20 dostępnych wariacji na temat pierwowzoru. Jedna z najnowszych odsłon modelu to Air Structure 20. Buty te zaprojektowano w taki sposób, by oferowały biegaczom niezbędne właściwości, takie jak optymalne dopasowanie cholewki do stopy, stabilizację, absorpcję wstrząsów i przyczepność do podłoża.
Biegówki nie tylko dla biegaczy
Wspominaliśmy już, że Nike wprowadziło do swojej oferty model Air Structure, by pomóc osobom borykającym się z nadmierną pronacją. W projekcie designerzy wykorzystali prostą oś podeszwy. Produkt miał gwarantować możliwie najwyższy poziom amortyzacji oraz niezbędną stabilizację stopy w każdej fazie ruchu. Air structure odznaczały się nie tylko praktycznymi rozwiązaniami, ale również specyficznym wyglądem. Charakterystycznymi elementami modelu jest przewiewna siateczka i skóra z geometrycznymi przeszyciami. Połączenie ciekawego wzornictwa i funkcjonalności sprawiło, że model Nike Air Structure przypadł do gustu nie tylko miłośnikom biegania, ale również osobom przykładającym sporo uwagi do swoich codziennych stylizacji.
Krok milowy biegaczy
Model Nike Air Structure znakomicie dopasowywał się do kształtu i rozmiaru stopy, dzięki przemyślanej przez projektantów konstrukcji cholewki oraz podeszwy, którą podzielona na większą strefę główną oraz mniejsze obszary zlokalizowane pod piętą. W przedniej części buta wykorzystano doskonale znaną fanom oregońskiego koncernu technologię Nike Free, czuwającą nad prawidłową stabilizacją. Dlatego Air Structure jest traktowany jako rewolucyjny produkt w dziejach obuwia do biegania.
Fuzja innowacyjności i sprawdzonych rozwiązań od Nike
Ważnym momentem w „karierze” modelu Nike Air Structure było wprowadzenie specjalnego paska na pięcie, odpowiedzialnego za wzmocnienie całej konstrukcji i sprawne trzymanie stopy na swoim miejscu, by nie przemieszczała się ona w obrębie buta w czasie biegania. Świetnym pomysłem projektantów z Oregonu okazało się również zastosowanie poduszki Zoom Air, która umożliwiła biegaczom wysokiej klasy amortyzację, odciążającą stawy i kości w trakcie intensywnego treningu. Przewiewna siateczka to rozwiązanie usprawniające cyrkulację powietrza i poprawiające ogólny komfort użytkowania. Dzięki połączeniu innowacji ze sprawdzonymi rozwiązaniami wielu biegaczy po dziś dzień uważa model Nike Air Structure za swój ulubiony.
Źródło zdjęć: http://www.mysterythriller.co.uk/nike-structure-p-3134.html
Dodaj komentarz