Jak usunąć sól z butów?

Powoli dobiegamy do końca sezonu zimowego. Wciąż obecny śnieg, błoto oraz pozostałości po soli drogowej nie sprzyjają naszemu obuwiu, które już niedługo schowamy na dno szafy. Warto jednak przez te kilka ostatnich tygodni zadbać o to, by zimowe buty wyglądały jak najlepiej. Jak więc usunąć z nich sól i doprowadzić do porządku?

Sól drogowa – wróg butów nr 1

Sól to jeden z najbardziej problematycznych środków stosowanych zimą do rozpuszczania śniegu. Z jednej strony zapobiega on poślizgnięciom oraz bardzo nieprzyjemnym kontuzjom. Z drugiej naprawdę nie służy naszemu obuwiu. Nasze buty po spotkaniu z drogą posypaną chlorkiem sodu mogą nie tylko być brudne i mokre, ale też co najgorsze – mieć widoczne zacieki, które nie służą ich dobremu wyglądowi. Najlepiej jest temu zapobiegać, czyli odpowiednio czyścić buty oraz stosować dobrze dobrany impregnat. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, będziemy musieli zmierzyć się z problemem po fakcie.

Domowe sposoby na wywabienie plam

Wróciłeś do domu w przemoczonych, zaplamionych solą butach? Martwią cię zacieki, które powstały po spotkaniu ze żrącą substancją? Jeszcze nic straconego! Najważniejsze jest, by działać szybko, tak, by chemiczny środek nie przedostał się w głębsze struktury materiału, z którego wykonano nasze buty. Działaj więc szybko i skutecznie, najlepiej od razu po powrocie do domu. W jaki sposób? Na sól drogową działają silne kwasy, dlatego buty nią zaplamione warto potraktować mieszaniną wody z octem. Równie skuteczny według opinii specjalistów jest sposób, w którym zacieki przecieramy szmatką nasączoną w mleku. Czynności te trzeba powtarzać do skutku – aż plamy z soli całkowicie się rozpuszczą i znikną, jednak najprawdopodobniej uda nam się całkowicie je wywabić!

Co potem?

Każdy, kto choć raz musiał usunąć sól z butów, a szczególnie ulubionych lub drogich butów, z pewnością zadba o to, by sytuacja się nie powtórzyła. Zimą warto zastosować podwójną warstwę dobrze dobranej pasty, a także potraktować obuwie specjalnym impregnatem. Te specyfiki przeznaczone właśnie do użytku w sezonie zimowym, zapobiegną wnikaniu chemicznej soli drogowej w fakturę materiału!

Niezależnie od tego, czy zima jeszcze potrwa, czy też zaskoczy nas szybkim odejściem, warto zadbać o to, by buty zimowe wyglądały dobrze. Usuwanie zacieków z soli, choć pracochłonne, przynosi oczekiwane efekty. Tak przygotowane buty możesz spokojnie przechować do kolejnego sezonu, a także nosić jeszcze przez kilka tygodni!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.