Jak czyścić buty z nubuku?

Modny, elegancki, ślicznie prezentujący się w każdym wydaniu kolorystycznym – nubuk jest od kilku lat hitem obuwniczym, któremu porwać dałyśmy się chyba wszystkie. Często mylony z zamszem, jest równie elegancki i równie trudny w utrzymaniu. Co zrobić, by zawsze prezentował się jak należy? Dziś krótko o tym, jak czyścić buty z nubuku.

Impregnacja

Załóżmy, że właśnie kupiłaś nową parę nubukowych botków. Prezentują się pięknie i aż się proszą, by wyjść w nich na spacer. Cóż, zanim do tego dojdzie, powinnaś pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest zaimpregnowanie butów i pozostawienie do wyschnięcia. W salonach obuwniczych dostaniesz specjalny, przeznaczony do nubuku i zamszu preparat, który ich nie zniszczy. Warto bowiem pamiętać, że tak zwane skóry szorstkie nie lubią wilgoci. Impregnacja pozwoli uchronić buty z nubuku przed odbarwieniami.

klik

Okresowa pielęgnacja

Zakonserwowanie butów to jednak nie wszystko. Podobnie jak zamsz, nubuk ma strukturę włosową i z pewnością zauważysz, że każde drobne przemieszczenie się włosków oznacza nieestetyczne przebarwienia. Ważne jest więc regularne szczotkowanie przy użyciu specjalnej, miękkiej szczoteczki do butów, która ułoży nam włosie i wyrówna profil kolorystyczny. Zabieg ten usunie również wszelkie drobne przebarwienia, które powstały w wyniku kontaktu z wodą. Optymalnie należałoby więc używać szczotki do butów co najmniej raz na dwa tygodnie.

Regularne czyszczenie

Nubuk jest skórą z natury wrażliwą. Wszelkie powstałe zabrudzenia należy usunąć błyskawicznie, zanim na dobre zaschną. Jest jednak jeden problem. Nubuk nie lubi wody. Jak więc pozbyć się nieestetycznych plam od soli drogowej czy błota? Zaopatrz się w miękką gąbeczkę i specjalną gumę do czyszczenia nubuku. Z wyglądu przypomina ona szkolną gumkę do zmazywania i właściwie działa na podobnej zasadzie.

Jeśli zdarzy ci się wdepnąć w błoto, czy też nagromadzić sól drogową, ważna jest szybka reakcja. Miękką gąbką (może być również ta kąpielowa, najważniejsze, by była sucha) usuwamy zabrudzenia, starając się przy tym nie rozetrzeć ich po całej powierzchni obuwia. Delikatnymi ruchami pozbywamy się większej części problemu. Gumkę do zamszu i nubuku stosujemy na zupełnie suchym obuwiu. Pozostałości zabrudzeń usuwamy nią podobnie, jak ołówek z kartki, uważając przy tym, by nie trzeć za mocno i nie uszkodzić struktury włosowej skóry.

klik

Sposoby z domowej kuchni

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz inwestować w produkty specjalistyczne, lub właśnie zgubiłaś swoją gumkę do zamszu, bez obaw. Zapasy z kuchennej szafki zawsze spełniają drugą rolę. Tym razem przydadzą ci się: skórka od chleba, talk, płyn do naczyń i ocet. Zgadza się, dwie ostatnie opcje są wilgotne, a o działaniu wilgoci na buty nubukowe przestrzegaliśmy. Zdarza się jednak, że na tłuste plamy zwyczajnie nic nie działa. Ale po kolei. Skórka do chleba zachowuje się podobnie jak guma. Delikatnie wyczesuje drobne zabrudzenia, takie jak resztki błota czy soli drogowej. Jeśli nie poradzisz sobie z nimi w ten sposób, spróbuj roztworu wody z płynem do naczyń (około 4 kropel na litr wody). Zwilżoną szmatkę dobrze wygnieć, niemalże do suchości, a następnie przetrzyj nią problematyczne miejsce. Na koniec pozostaw buty do wyschnięcia i wyczesz włosie szczotką. Jeśli chodzi o talk i ocet, te skutecznie zwalczają plamy tłuste. Talk zostawiamy na plamce na godzinę, a następnie wyczesujemy miękką szczotką. Powinien on związać się z tłuszczem, wyciągając większość, jeśli nie całość plamy z powierzchni buta. Jeśli zabieg się nie powiedzie, pozostaje nam jedynie roztwór 10% octu z wodą. Podobnie jak w przypadku płynu do naczyń, nasączoną ściereczkę przykładamy do plamy, ważne jest jednak, by nie trzeć zabrudzenia. Ocet powinien związać się z tłuszczem i wywabić go z włosia, które następnie należy wyczesać szczotką.

Jeśli jeszcze nie masz butów z nubuku, lecz zastanawiasz się nad ich kupnem, teraz już wiesz, że wymagają one regularnej i specjalnej pielęgnacji. Tylko dzięki niej pielęgnacji będą się prezentować pięknie przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *