Jak czyścić buty z zamszu?

Zamsz to bardzo przyjemny dla oka materiał naturalnego pochodzenia, który na butach prezentuje się niezwykle elegancko, nawet jeśli są to modele o charakterze sportowym. Zamsz jest wyprawioną skorą zwierzęcą, pozbawioną części licowej, dlatego zaliczamy go do kategorii skór szorstkich. Wyjątkowy wygląd tego materiału wymaga odpowiedniego sposobu czyszczenia i pielęgnacji.

Kupuj zamszowe buty bez obaw

Niektórzy boją się zakupu zamszowych butów, ponieważ myślą, że zniszczą je bezpowrotnie po kilku użyciach. Nie ma się czego obawiać, ponieważ przy prawidłowym traktowaniu tego rodzaju skóry, czyli stosując odpowiednie metody czyszczenia i impregnacji sprawimy, że buty nie tylko nie będą się szybko niszczyć, ale przez długi czas mogą wyglądać jak w chwili zakupu. Faktem jest, że zamsz przyciąga kurz i zabrudzenia, jednak dzięki pewnym zabiegom wszelkie niedoskonałości można szybko usunąć i nadal cieszyć się pięknym wyglądem naszego ulubionego obuwia.

Jak czyścić i suszyć buty zamszowe?

W przypadku mokrych zabrudzeń powstałych w wyniku kontaktu z wodą lub błotem, w pierwszym kroku musimy wysuszyć buty zamszowe. Przy tym trzeba uważać, by nie wystawiać obuwia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz by nie stawiać ich w pobliżu źródeł ciepła, takich jak piec czy kaloryfer. Buty z zamszu najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej, umieszczając je w cieniu (najlepiej w przewiewnym miejscu). Podczas suszenia dobrze jest włożyć do wnętrza butów gazety, by wypełnić od środka konstrukcję i nie doprowadzić do poważnych deformacji. Przed dłuższym schnięciem musimy wyczyścić podeszwy butów przy pomocy gąbki lub czystej szmatki i ciepłej wody z mydłem. Czyszczenie podeszwy powinno odbywać się w sposób jak najbardziej delikatny, aby nie zachlapać cholewki. Jeśli na podeszwie znajduje się błoto i piasek, usuńmy je gąbką, szmatką lub niewielkich rozmiarów szczoteczką.

Musimy pozwolić, by buty zamszowe wyschły w sposób naturalny. Przyspieszanie tego procesu za pomocą suszarki lub grzejnika w niczym nam nie pomoże, a może tylko negatywnie wpłynąć na kondycję obuwia. Jeśli buty przemoczone są tylko trochę, zazwyczaj wystarcza od kilku do kilkunastu godzin suszenia. Jeżeli jednak mamy do czynienia z intensywnie przemoczonym obuwiem z zamszu musimy odstawić je do schnięcia nawet na dobę lub dłużej. W czasie długiego suszenia makulatura umieszczana wewnątrz butów powinna być wymieniana, gdyż papier szybko nasiąka wodą, co utrudnia suszenie.

Talk przydatny do butów zamszowych

Niektórzy w przypadku mocno zabrudzonych butów nawet po wysuszeniu odstawiają je jeszcze na kolejną dobę i posypują je talkiem. Warto uzbroić się w nieco cierpliwości, ponieważ czekanie się opłaca i sprawia, że przedłużymy żywotność swojego obuwia.

Co dalej?

Po całkowitym wyschnięciu butów trzeba usunąć z nich zabrudzenia i talk specjalną gumką do butów zamszowych, którą bez problemu można kupić w każdym sklepie obuwniczym, a nawet w drogeriach, supermarketach czy u szewca. Nie jest to duży wydatek i zazwyczaj wiąże się on z kwotą od kilku do kilkunastu złotych. Zatem nie obciąży zbytnio naszego portfela, a znacząco pomoże nam w zachowaniu dobrego wyglądu ulubionych butów. Pod względem wyglądu gumka do obuwia z zamszu przypomina tak zwaną gumkę szkolną. Delikatnymi ruchami trzeba ścierać zabrudzenia z powierzchni but (nie wolno wcierać gumki!). Usuwanie większych zabrudzeń może zająć nieco więcej czasu, jednak wcale nie trzeba do tego mocnego przyciskania gumki do zamszu. Powstałego w tym procesie pyłku pozbawiamy się za pomocą szczotki do butów ze skóry, która również powinna znajdować się w asortymencie najbliższego sklepu obuwniczego lub supermarketu. Powinniśmy zdecydować się na szczotkę z miękkim włosiem. Zamsz powinniśmy traktować jak własną skórę, przez co należy rozumieć, że szczoteczki używamy w sposób bardzo delikatny. Zbyt mocne tarcie szczotką po zamszu może doprowadzić do uszkodzenia zamszu, które będzie już nieodwracalne.

Gdy buty są już czyste warto przywrócić im naturalny kolor, to znaczy taki, jaki mniej więcej był on w momencie zakupu obuwia. Można dokonać tego za sprawą pary wodnej. Buty umieszczamy nad czajnikiem elektrycznym z gotującą się wodą i obracamy kilkukrotnie. Zwróćmy uwagę na czas trzymania obuwia nad parą. Jeśli przytrzymamy je zbyt długo znów staną się mokre. Alternatywą dla tego domowego sposoby jest kupno specjalnego preparatu przeznaczonego do przywracania koloru butom z zamszu. Zazwyczaj tego rodzaju środki dostępne są w postaci sprayu. Je również możemy kupić w sklepie obuwniczym. Wystarczy, że zapytamy sprzedawcę o preparat do renowacji i odnowy koloru dla butów zamszowych.

Ważnym aspektem pielęgnacji obuwia zamszowego jest jego odpowiednia impregnacja przy użyciu specjalistycznych środków. Profesjonalne spraye dedykowane zamszowi pozwolą ochronić nasze buty przed utratą swojego uroku, a także ograniczą szkodliwe działanie wilgoci.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.