New Balance 1300 – Historia Kultowych Butów Do Biegania

New Balance 1300 szare

Sneakersy oznaczone numerem 1300 to jeden z najpopularniejszych modeli w dorobku amerykańskiej marki New Balance. Dziś przyjrzymy się bliżej retro biegówkom, które na przestrzeni lat pokochali zarówno zawodowi biegacze, jak i zagorzali kolekcjonerzy sportowego obuwia oraz entuzjaści streetwearowych trendów.

Wyścig o tytuł najlepszych butów do biegania

W latach 80. XX wieku topowe marki sportowe mocno ze sobą konkurowały, aby skutecznie przyciągnąć uwagę klientów, dlatego w tym okresie na sklepowych półkach pojawiło się mnóstwo fantastycznych modeli. W tamtych czasach bieganie stawało się coraz popularniejsze, dlatego był to doskonały moment dla marki New Balance, która specjalizowała się w projektach z tej kategorii. W 1985 roku światło dzienne ujrzał model New Balance 1300. Jego nazwa nie była przypadkowa, ponieważ dzieląc ją przez liczbę 10, można było ustalić cenę detaliczną, która wynosiła wówczas 130 USD. Warto zaznaczyć, że jak na tamte czasy była to naprawdę astronomiczna kwota za obuwie sportowe.

Biegówki, które wyprzedziły trendy

Przed premierą New Balance 1300 większość butów do biegania produkowana była ze standardowego połączenia materiałów – meshowej siateczki oraz syntetycznego zamszu. W przypadku tego modelu amerykański producent zdecydował się na zastosowanie wyłącznie najwyższej jakości komponentów. Cholewkę wykonano więc z wysokogatunkowej skóry. Podeszwą środkową wyposażono w system amortyzacji ENCAP, a na podeszwie zewnętrznej widniało logo Vibram, co oznaczało, że wykonano ją z wyjątkowego odpornego na ścieranie tworzywa. Konstrukcję buta uzupełniono plastikowym stabilizatorem pięty, na którym wytłoczono logo marki.

Japońska kariera i „plan pięcioletni”

Model New Balance 1300 bardzo spodobał się japońskim użytkownikom. Kiedy po 10 latach amerykański brand zdecydował się wypuścić reedycję, buty otrzymały przydomek JP, który jest używany po dziś dzień. W dodatku w 1995 roku firma New Balance postanowiła wypuszczać kolejne wydania retro 1300 regularnie co pięć lat.

Najpopularniejsze wydanie retro New Balance 1300

28 marca 2015 roku na rynek trafiły buty New Balance 1300 z oznaczeniem JP2. Było to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla największych kolekcjonerów obuwia sportowego. Amerykańscy projektanci dokładają wszelkich starań, aby wydania retro były jak najbardziej zbliżone do pierwowzoru, jednak wiele osób uważa, że to właśnie wersji z 2015 roku było najbliżej do oryginały z lat 80.

Zawrotne kwoty za zniszczone New Balance 1300

New Balance 1300 zawsze cieszyły się olbrzymią popularnością. Gdy projektanci pracowali w 1995 roku nad pierwszym wydaniem retro, na aukcjach można było znaleźć zniszczone egzemplarze, których cena sięgała nawet 1000 USD, co świadczy o niezwykłym fenomenie tego modelu. Pierwsza reedycja odbiegała jednak zbyt mocno od pierwowzoru, co zawiodło kolekcjonerów.

Hybryda New Balance 1300 i New Balance 577

Pod koniec lat 90. światło dzienne ujrzała ciekawa wariacja na temat New Balance 1300. Nowy model otrzymał dopisek CL i miał zupełnie inną podeszwę – designerzy tym razem zaczerpnęli platformę z butów New Balance 577, co spotkało się ze sporym zainteresowaniem fanów buta biegania, jednak nie wzbudziło znaczącej sympatii wśród zagorzałych kolekcjonerów wariantów OG.

fot. https://sneakernews.com/2015/03/13/a-detailed-look-at-the-300-new-balance-1300-jp/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.