Wygoda dla biegaczy – historia modelu Nike Air Presto

nike presto
Rate this post

Firma Nike ma ogromne doświadczenie w produkcji butów dla biegaczy. Na przestrzeni lat oregońscy projektanci stworzyli wiele modeli, które przeszły do sportowej klasyki. Jednym z nich bez wątpienia są buty Nike Air Presto, które podbiły serca zawodowych sportowców, miłośników aktywności fizycznej, a dla niektórych stały się nawet elementem codziennych stylizacji.

Od ciekawego pomysłu do gotowego produktu

Model Nike Air Presto był częścią serii Alpha Project, która ujrzała światło dzienne w latach 90. Charakterystycznym elementem tego niebanalnego projektu było oznaczenie w formie pięciu kropek. W butach Air Presto designerzy umieścili to oznaczenie na podeszwie. Poza bohaterem dzisiejszego wpisu w skład Alpha Project weszły takie projekty jak Air, Shox, Kukini, Seismic oraz Flightposite.

Na stworzenie butów Air Presto projektanci z Oregonu wpadli w 1996 roku, jednak gotowy produkt trafił na sklepowe półki dopiero w roku 2000. Niemałe znaczenie dla powstaną tego modelu miał Tinker Hatfield. Jeden z najpopularniejszych projektantów sportowego obuwia zauważył w tamtym okresie, że kołnierze w butach dla biegaczy opadają, dlatego postanowił usprawnić konstrukcję tego rodzaju butów. Doświadczony designer zastanawiał się, w jaki sposób wyeliminować opadający kołnierz, by nie pogorszyć wygody użytkowania produktu. W ten sposób powstało rozwiązanie w postaci specyficznego nacięcia w kształcie litery „V”. Hatfield zaprezentował swój pomysł kolegom z firmy, a jakiś czas później stworzono już zaawansowany technologicznie model butów do biegania. Specyficzne nacięcie miało działać jak zawias, którego zadaniem była likwidacja napięcia w konstrukcji buta. Dzięki temu buty jeszcze lepiej dopasowały się do stopy i gwarantowały niespotykany wcześniej komfort dla użytkownika. Musimy jednak wspomnieć, że choć oficjalnie Nike przedstawiło omawianą technologię w butach Air Presto, system ten zastosowano wcześniej w Air Zoom Drive oraz Air Gauntlet.

Technologie i design Air Presto

Wspomnieliśmy już, że sporą rolę w powstaniu butów Nike Air Presto odegrał Tinker Hatfield, który opracował niebanalne nacięcie oraz innowacyjny sposób numeracji obuwia. Ten niezwykle ciekawy pomysł bardzo spodobał się innemu projektantowi – Bobowi Mervarowi, który po zapoznaniu się ze specyfikacją technologii od razu zapragnął dołączyć do zespołu projektowego, odpowiedzialnego za wprowadzenie na rynek Air Presto. Cała technologia inspirowana była rozmiarówką t-shirtów. Oznacza to, że cholewka buta miała przylegać do stopy w taki sposób, w jaki koszulka przylega do ciała. Niektórzy zaczęli nawet opisywać model Air Presto jako t-shirt dla stopy. W projekcie postawiono na minimalistyczne wzornictwo i przemyślane technologie, czuwające między innymi nad stabilizacją i niezbędną absorpcją wstrząsów. Warto też wspomnieć o charakterystycznej klatce na bocznym panelu i w tylnej części buta. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniono użytkownikom optymalne trzymanie stopy i stabilność w każdej fazie ruchu. Połączenie funkcjonalności z oryginalnym designem sprawiło, że model Nike Air Presto spodobał się nie tylko miłośnikom biegania, lecz także kolekcjonerom sportowego obuwia.

Nike Air Presto w różnych kolorach

W czasie tworzenia pierwszej wersji modelu Nike Air Presto designerzy z Oregonu inspirowali się komputerem Apple Imac G3, który wyróżniał się na tle innych tego typu urządzeń tym, że miał przezierną obudowę. Bazą Nike Air Presto był neopren zestawiony z przewiewną siateczką. Górną część buta połączono z podeszwą środkową w technologii Phylon. Wśród kluczowych rozwiązań znalazła się technologia Duralon, oferująca znakomitą trakcję.

Co ciekawe, Nike wypuściło model Air Presto w 13 oryginalnych kolorystykach, dopasowując nazwę do danego wariantu. Buty były promowane w kampanii telewizyjnej stworzonej przez Dylana Lee.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.