Obuwnicze ciekawostki, które cię zaskoczą

Rate this post

Buty są obecne w naszym życie od wieków. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat w tym temacie nagromadził się ogrom ciekawostek, które mogą zaskoczyć zarówno miłośników mody, jak osoby lubiące historię.

Podział na lewy i prawy but

Dziś podział na lewy i prawy but jest czymś zupełnie normalnym, jednak takiego podziału nie uwzględniano do połowy XIX wieku. Dawniej w celu zakupu obuwia trzeba było wybrać się do szewca, który wytwarzał buty na indywidualne zamówienie poszczególnych klientów. Obecnie wystarczy wybrać się do galerii handlowej lub skorzystać z oferty ulubionego sklepu internetowego.

Maszyna, które zmieniła świat

Branża obuwnicza została znacząco odmieniona za sprawą Gordona McKay’a, który był wynalazcą pierwszej maszyny służącej do szycia butów. Innowacyjne urządzenie przyspieszyło proces wytwarzania obuwia i zapoczątkowało produkcję w skali przemysłowej.

Najstarszy skórzany but

Możemy być pewni, że ze skórzanego obuwia korzystano już 5500 lat temu, bowiem właśnie tyle ma najstarszy skórzany but, jaki udało się odnaleźć archeologom. Na wyjątkowe znalezisko natrafiono w Armenii. Badacze nie byli w stanie stwierdzić, czy buty były używane przez kobietę czy mężczyznę.

Nietypowy sposób zakładania butów

W XIX wieku kobiety nosiły buty z wysoką cholewką, którą zapinano przy pomocy dużej liczby guzików. W tamtym okresie panowała moda na korzystanie z ciasnych gorsetów, które dodatkowo utrudniały paniom zakładanie butów. Dla ułatwienie korzystały więc ze specjalnych haczyków.

Fizyka a branża obuwnicza

Produkowanie coraz wyższych obcasów było możliwe za sprawą osiągnięć fizycznych na początku XX wieku. Kluczowe znaczenie dla rozwoju tej kategorii branży obuwniczej miał fizyk – Olbracht Kliczka.

Ekskluzywne pantofelki

W latach 20. XX wieku zapanowała moda na dość krótkie sukienki. Takie trendy wpłynęły w sposób znaczący na wygląd damskiego obuwia. Projektanci w tym okresie tworzyli głównie kolorowe i błyszczące pantofelki, z których przedstawicielki płci pięknej korzystały przede wszystkim na balach wieczorowych. Obuwie miało charakter ekskluzywny, co podkreślały liczne zdobienia i drogocenne kamienie.

Pierwsze futurystyczne buty

Jednym z najważniejszych projektantów obuwia w pierwszej połowie XX wieku bez cienia wątpliwości był Andre Perugia. Utalentowany Francuz projektował buty, które nie miały być praktycznym uzupełnieniem codziennych stylizacji. Andre był artystą w swoim fachu, a jego projekty miały zaspokajać potrzeby zamożnych miłośniczek mody w eleganckim wydaniu. Perugia współpracował między innymi z Paulem Poiretem, a na przestrzeni lat zainteresowanie jego projektami stało się tak duże, że designer zajął się prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa. Andre Perugia wymyślił określenie „heel-lees shoe”, które odnosiło się do damskiego obuwia na specyficznej platformie. Francuski projektant słynął z ekstrawagancji i surrealistycznego podejścia do świata mody.

Wzór na maksymalną wysokość szpilek

Zapewne nie każdy o tym wie, ale opracowano wzór na maksymalną wysokość szpilek. Autorem wzoru jest profesor Paul Stevenson, który w swojej pracy uwzględnił wiele kluczowych elementów, między innymi czynnik socjologiczny. Profesor wziął pod uwagę rodzaj butów, poziom trzeźwości użytkowniczki, cenę butów oraz kilka innych, również ważnych zmiennych. W efekcie doszedł do wniosku, że optymalnie maksymalna wysokość szpilek powinna wynosić 13 centymetrów.

Skradzione czółenka

Jeśli oglądałeś film „Czarnoksiężnik z Oz”, z pewnością doskonale pamiętasz kultowe czółenka, w których grała Judy Garland, odtwórczyni Dorotki. Rubinowe buty z cekinami zostały skradzione z muzeum. Jeden z fanów amerykańskiej aktorki zaproponował znalazcy nagrodę w wysokości miliona dolarów, jednak obuwie nigdy nie wróciło na swoje miejsce.

Buty tylko w kościele

Przed zakończeniem II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi w okresie od wiosny do jesieni zakładali buty tylko w kościele.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.